Nurkowanie w jaskini Molnar Janos i Kopalnia Kobanya, Budapeszt

W czwartek 13.02.2020r. wybraliśmy się klubową paczką na długo wyczekiwany wyjazd do Budapesztu. Mieliśmy do pokonania 560 km jednak w dobrym towarzystwie kilometry szybko mijają i po ok. 6h mogliśmy cieszyć się z obecności w stolicy Węgier.

Nasz plan obejmował trzy nurkowania. Dwa następnego dnia w zalanej kopalni Kobanya oraz jedno w sobotę w jaskini Molnar. 
W kopalni nurkujemy w dwóch miejscach, gdyż jesteśmy rozdzieleni na dwie grupy. W czasie nurkowania pływamy po zalanych podziemiach kopalni, na które składają się: korytarze prowadzące do różnego rodzaju pomieszczeń. W pomieszczeniach można zaobserwować pozostałości kopalni, z których duże wrażenie robią maszyny wyciągowe oraz kręte wąskie schody i to wszystko przy świetnej wizurze.

budapeszt1.jpeg

 

budapeszt2.jpeg

budapeszt3.jpeg

Kolejnego dnia nurkujemy w jaskini Molnar, baza robi na nas ogromne wrażenie, ponieważ znajduje się w samym centrum miasta. Po przekroczeniu metalowej bramy znajdujemy się w innym (nurkowym) świecie, w jaskini pod miastem. Baza jest świetnie zorganizowana znajdziemy tu wiele ułatwień przygotowanych dla nurków takich jak chociażby taczki do transportu naszych butli. Nurkowanie w Molnar robi na nas jeszcze większe wrażenie. Woda, w której nurkujemy ma niesamowitą przejrzystość oraz 27°C.

 

budapeszt4

budapeszt5

budapeszt6

 

Oczywiście, poza nurkowaniem mieliśmy trochę czasu, aby pozwiedzać stolicę Węgier. Kolejny już wyjazd do Budapesztu uznajemy za bardzo udany i na pewno wybierzemy się tam również w przyszłym roku (to już stały punkt naszych wyjazdów).

 budapeszt7

budapeszt8