RSS

Galerie bedą na bieżąco uzupełniane. Jeżeli ktoś dysponuje archiwaliami z dowolnej epoki bytu Klubu, prosimy o przesłanie w dowolnej formie - zamieścimy. Jeżeli fotki będą wymagały ograniczenia publiki - ograniczymy. Jeżeli konieczny będzie komentarz - skomentujemy ... Ważne, żeby było co :)

 Scapa_Flow_2025

W dniach 14–22 czerwca 2025 roku Klub AKP Kalmar zorganizował wyprawę nurkową na Scapa Flow – legendarne kotwicowisko położone między wyspami południowej części archipelagu Orkadów w Szkocji. To miejsce, znane z burzliwej historii morskiej, było niegdyś główną bazą Royal Navy, a jego strategiczne położenie uczyniło je kluczowym punktem operacyjnym podczas obu wojen światowych.

Kulminacyjnym momentem historii Scapa Flow był 21 czerwca 1919 kiedy nastąpiło samo zatopienie 74 okrętów niemieckiej floty Hochseeflotte, okręty te zostały zatopione przez własne załogi, by nie wpaść w ręce aliantów po zakończeniu I wojny światowej. Dziś wraki te spoczywają na dnie zatoki, tworząc jedno z najbardziej znanych miejsc nurkowych w Europie.

Oto kilka z najbardziej fascynujących jednostek, na których mieliśmy okazję zanurkować:

SMS Markgraf – potężny pancernik typu König, leżący na głębokości około 45 metrów. Jego ogromna konstrukcja i dobrze zachowane elementy, jak wieże artyleryjskie, robią niesamowite wrażenie.

SMS Karlsruhe – lekki krążownik, który spoczywa na burcie. Wrak jest dostępny dla bardziej doświadczonych nurków i oferuje ciekawe eksploracje wnętrz.

SMS Brummer – szybki krążownik minowy, znany z eleganckiej sylwetki i stosunkowo dobrej widoczności pod wodą. To jeden z łatwiejszych wraków do penetracji.

SMS Dresden – kolejny lekki krążownik, który zachował wiele detali konstrukcyjnych, w tym działa i elementy nadbudówki.

SMS König – bliźniaczy pancernik Markgrafa, również imponujący rozmiarami i historią. Choć trudniejszy do eksploracji, to prawdziwa gratka dla zaawansowanych nurków.

Po intensywnych dniach spędzonych pod wodą, uczestnicy wyprawy mieli okazję odkryć również lądowe skarby Orkadów oraz pozwiedzać urokliwe zakątki Stromness.

Stromness to malownicze miasteczko położone nad zatoką Hamnavoe, będące głównym portem promowym Orkadów. Stromness zachwyca wąskimi, brukowanymi uliczkami, które wiją się wzdłuż nabrzeża, oraz tradycyjną zabudową z XVIII wieku. Spacer po mieście to podróż w czasie – od epoki wielorybników i żeglarzy po współczesne galerie sztuki i kawiarnie.

Alandy_2024

W dniach 25.05 – 31.05.2024r AKP Kalmar zorganizował wyprawę na jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na morzu Bałtyckim.
Wyspy Alandzkie bo o nich mowa, położone są na morzu Bałtyckim u wejścia do Zatoki Botnickiej  i dzięki unikalnym przepisom dotyczącymi nurkowania oferują w swoich okolicy wraki w nienaruszonym stanie.

Nurkowania na wrakach takich jak trójmasztowy PLUS, S/S Hindenburg, S/S Belliver, S/S Skiftet,  oraz  M/S Gävle organizowało centrum nurkowe DIVEALAND z jednostki Silverpilen a jej kapitan     i zarówno właściciel centrum Ville Lundqvist okazał się skarbnicą wiedzy o wrakach jak i o historii wysp.

Tuna2023

Tuna Hästberg 2023

W dniach 27.11 - 3.12.2023r klub AKP Kalamr uczestniczył w wyjeździe do Szwecji aby zanurkować w przepięknej scenerii opuszczonej kopalni żelaza „Tuna Hästberg”, Tuna to podziemne „miasteczko” usytuowane 80 metrów pod ziemią, to „podziemne jezioro” oraz ciąg suchych i zalanych korytarzy prowadzących do przepięknych, opuszczonych przez górników wyrobisk, które tajemniczo ukazują się przed oczami nurkujących. To również krystalicznie czysta woda, gdzie widoczność sięga do około 20 m a temperatura nie przekracz 4 stopni.

Dzięki uprzejmości Tomka Iwanickiego oraz Mariusza Czajki z Ghost Diving Poland macie możliwość zobaczyć niesamowite zdjęcia przepięknych klimatów tam panujących.

Rozpoczęcie Sezonu 1-2 kwietnia 2017

Rozpoczęcie Sezonu odbyło się 1 i 2 kwietnia 2017 roku w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ENERGETYK nad Małym Dzierżnem koło Pyskowic. Akcja nurkowa została zorganizowana na Pławniowicach. Warunki nurkowe ... polskie :) Zabawa - przednia. Pogoda - chorwacka. Wyjeżdżać się nie chciało, klimat ENERGETYKA i pogoda zrobiły swoje. Kilka impresji, zupełnie nie oddających atmosfery - poniżej.

 

Autorzy zdjęć: Zibi Zajdel i Antek Witwicki. Dzięki, Panowie :)

Rozpoczęcie Sezonu 2015

Rozpoczęcie Sezonu 2015 - stało się ...Wszystkim zaangażowanym w organizację dziękujemy (i prosimy o jeszcze :) ) Z miejscem nurkowania wyszło średnio, ale powszechnie znana kalmarowa operatywność spowodowała skuteczne przeprowadzenie akcji nurkowej.

Impreza Główna - zdjęcia zasadniaczo mówią wszystko. Pogoda, pomimo potwierdzonych przeze mnie braków w znajomościach u Sił Wyższych - była taka sama jak rok temu. Antek latał dronem, kalmarowcy prezentowali możliwości własnych spiżarni (if You know what I mean :) ), a świeżo kupione głośniki imprezowe umożliwiły skupienie się na tańcu a nie na doszukiwaniu się rodzaju właśnie odtwarzanej muzyki ... Wyszło.

Goście - taką wprowadziliśmy świecką tradycję.

Tadek (Kalmar -KDP- ASTERINA) z Grażyną zupełnie nas zawstydzili, przygotowując filmik z porannego nurkowania w ok. 0,5 godziny. Grażyna - taneczna , nie wspomnę :)

Ksawery z Akademii Wychowania Podwodnego z Oskarem - co czwartek mamy świadomość  wartości tego pomysłu. Potwierdziło się  :).

Rola ekipy Laguny oczywiście nie do przecenienia. Nieobecni- niechaj żałują

Warsztaty z techniki pływania - 09.04.2015

Warsztaty z techniki pływania kraulem zorganizowaliśmy we współpracy z fachowcem - Michałem Matuszewskim, trenerem pływania II klasy z gliwickiej szkoły pływania Sikret (http://www.sikret-plywanie.pl ) przy wydatnej pomocy Artura Wiśniowicza. Powodem zorganizowania tych zajęć było nieodparte wrażenie, że kalmarowcy w znaczącej swej większości nie osiągnęli jeszcze szczytu swoich możliwości w zakresie pływania, w tym wypadku kraulem.

Zajęcia dobitnie pokazały, że fachowa pomoc jest potrzebna nawet najlepszym ;), a wskazówki Michała zapadły wiekszości z nas głęboko w pamięć. Takie np. pływanie z klapkiem ... miodzio :)

Dzięki wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, Patrycji za zorganizowanie sprzętu video, ratownikom Aquariusa Plac Krakowski w Zabrzu za pomoc - a przede wszystkim Michałowi Matuszewskiemu, który pokazał nam że można, tylko trzeba chcieć. No i Arturowi - za całokształt :) 

Do tematu będziemy z pewnością wracać, możecie być pewni.

 

Zakończenie Sezonu 2014

Zakończenie Sezonu 2014 - Laguna, Pławniowice, zimnica i zlodzenie zwalczane humorem i żeberkami Eli Pani, konfrontacja z myśliwymi, plany na 2015, tańce hopsańce w dużej ilości ... i już było rano. Oby do wiosny, jeszcze tylko ostatnie w tym roku nurkowanie i już Sylwester. 

Łagów_1984

Zdjęcia z obozu AKP Kalmar w 1984 nad jeziorem Trześniowskim, a właściwie z końcowej fazy obozu klubowego na st. niższy (P1) i początku obozu centralnego KDP na stopień średni (P2). W szczególności ten pierwszy zapisał się w historii Klubu w sposób wyjątkowy. Przede wszystkim ze względu na makabryczną temp. wody (12 st. C przez pierwszy tydzień - a szkolenie wówczas odbywało się BEZ SKAFANDRÓW) oraz dominujący udział dziewczyn (w tym jedna karmiąca) wśród kursantów. Jedynie chyba dobrym humorom, opiekuńczości Henia Machowskiego oraz zakwaterowaniu w domkach (kolejne odstępstwo od tradycji klubowej) początkujący wówczas w roli szefa szkolenia Mariusz Rozciecha i instruktora - piszący te słowa - mogli zaliczyć szkolenie do udanych. Przeżycia karmiącej Majki czy Marka piorącego pieluchy, które nie mogły wyschnąć przy ciągłej wilgoci i temp. powietrza niewiele wyższej od temp. wody - pozostaną ich tajemnicą. Zdjęcia przedstawiają końcową fazę szkolenia - egzamin oraz przygotowanie do chrztu. Nie da się ukryć, że krem Nivea - jako podkład pod malowane mazidłem z węgla drzewnego trójzęby na czołach kursantów - sprawdził się. Usunięcie malowidła wyłącznie przy pomocy pumeksu :))). Kilka ostatnich zdjęć to już obóz ogólnopolski, który AKP Kalmar zorganizował z KDP.

Wraki Bałtyku 17/18.05.2014

Galeria nadwodnych zdjęć z nurkowania na wrakach Bałtyku, zorganizowanego w dniach 17/18 maja 2014 przez Artura Wiśniowicza z kolegami. Szczegółowy opis akcji w zakładce akcji nurkowych, ale informacyjnie dodam, że zamiast M/T TERRA koledzy zaliczyli kilka innych wraków, gdyż główny "organizator" tego typu akcji, czyli POGODA, zdecydował o weryfikacji planów. Materiały podwodne opublikujemy niezwłocznie po ich dostarczeniu przez wrocławską część uczestników imprezy. Przy okazji - WITAMY W NASZYM GRONIE Mateusza i Wojtka :) Autorami przedstawionych zdjęć jest właśnie Wojtek Kaliciński oraz Cichy (Andrzej Korpetta) i Filip (Rafał Filipiak). Dzięki i prosimy o jeszcze :).

KAN 06.04.2014 - Cichy & company

Mniej spektakularnie ale też nie bez sensu - jak nie można daleko to trzeba bliżej, uprzyjemniając sobie życie jak się da... Skrótowy zapis/opis nurkowania Cichego z kolegami na Zakrzówku:

"Opis nurkowania
Obecni: Marek Owen /Ołen/ Rafał Filipiak /Filip/ Andrzej Korpetta /Cichy - AKP Kalmar/ Piszę ksywki bo po nazwiskach mało kto się orientuje :) Nurkowanie: Zakrzówek. Atrakcje odwiedzone: wraczek, nyska, kajak, autobus, żuk. Ćwiczenia: strzelanie boi w zawisie z 8m. Czas nurkowania 75 minut, głębokość max 31m. Butle 2x12l plus stage 11l - każdy. Gazy: powietrze/ deco gaz NX50"

Rozpoczęcie Sezonu 2014 - w wersji airborne

Rozpoczęcie Sezonu 2014 - w wersji airborne. Czyli fotki z drona, którego normalnie Antek Witwicki używa do pracy (ale nie ukrywajmy, nie tylko - przecież nie od dzisiaj wiadomo, że chłopcy lubią takie zabawki). Sami zobaczcie, że tzw. inne spojrzenie może być co najmniej interesujące.

Rozpoczęcie Sezonu 2014

Fotki z Rozpoczecia Sezonu 2014, które miało miejsce 29-30.03.2014 w Hotelu Laguna nad Pławniowicami (oraz w samych Pławniowicach :) ). Goscie spodziewani i niespodziewani, pogoda, atmosfera, technologia i warunki wszelkie sprzyjające rozwojowi intelektualnemu ... Znacie to, więc zapraszamy na nastepne imprezy. Obecnym dziękujemy i do następnego razu - soon :)

Galeria zak_2009

Zestaw zdjęć z Zakończenia Sezonu w 2009 roku. Standard wówczas obowiązujący zakładał poranne nurkowanie w sobotę - w tym wypadku Koparki - oraz wieczorną imprezę w okolicach Gliwic - w tym przypadku Posejdon nad Małym Dzierżnem. Schemat skądinąd niegłupi ...

Hvar_2008

Zestaw NIEKTÓRYCH zdjęć z wyjazdu członków Klubu do Chorwacji na przełomie sierpnia i września 2008 roku. Od słowa do słowa zebrało sie w sumie ponad 30 osób, przez co cała impreza przyjęła w zasadzie formę obozu. Było ciekawie i rozmaicie - czyli dla każdego coś miłego. A Jagodna była, jest i chyba bedzie jednym z ulubionych kierunków wyjazdowych kalmarowców ...

Powered by Phoca Gallery