O nas

nurkowanie na Hvarze 2008Początki dziejów naszego klubu sięgają 1962 roku, kiedy to powstała sekcja płetwonurków przy Akademickim Klubie Turystycznym, jedynym wówczas klubie ogólnoturystycznym działającym na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Po dwóch latach działalności pod przewodnictwem Mariana Nowickiego sekcja płetwonurków przekształciła się w samodzielny klub i tak w listopadzie 1964 roku z Sekcji Płetwonurków Akademickiego Klubu Turystycznego przy ZSP w Gliwicach powstał Akademicki Klub Podwodny KALMAR przy ZSP w Gliwicach.

Klub powstał jako jeden z pierwszych w Polsce i od początku stał się silnym ośrodkiem sportowo-szkoleniowym.

Członkowie Klubu startowali w wielu imprezach i zawodach takich jak Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym gdzie przez wiele lat zdobywali tytuły mistrzów i v-ce mistrzów Polski.

Klub nasz wyszkolił nurków z wielu środowisk i tym samym przyczynił się do powstania kolejnych klubów takich jak AKP "ALGA" przy Akademii Medycznej, AKP "DORSAL" przy AWF Katowice, czy KP "ASTERINA" przy Kopalni Gliwice. AKP Kalmar był także założycielem Federacji Akademickich Klubów Podwodnych.

W 1972 r. AKP KALMAR zorganizował jedyne do tej pory w skali kraju, Forum Działalności Podwodnej o zasięgu międzynarodowym.

Oprócz działalności sportowo-szkoleniowej AKP "KALMAR" co roku wybierał się "na ciepłe wody". Świat podwodny całego basenu Morza Śródziemnego, Morza Czerwonego, Zatoki Meksykańskiej czy Oceanu Indyjskiego to znane klubowiczom akweny.

Członkowie Klubu przez cały rok organizują różne wyjazdy nurkowe zarówno na akweny w kraju takie jak Czechowice pod Gliwicami, Pogoria, kamieniołomy Zakrzówek i Jaworzno, do naszych sąsiadów : Svobodne Hermanice Czechy, kamieniołom WETRO w Niemczech, lub nieco dalej wyspa Hvar w Chorwacji.

Minęło już 50 lat działalności Akademickiego Klubu Podwodnego KALMAR przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jako miłośnicy turystyki podwodnej skupiamy się na propagowaniu nurkowania w głównie w środowisku akademickim, ale jesteśmy też otwarci na wszystkich innych chętnych. Nie stawiamy żadnych barier z wyjątkiem chęci do wspólnego działania na rzecz nurkowania.

Mimo, iż główna domeną działania klubu jest nurkowanie to członkowie i sympatycy klubu mają możliwość sprawdzić się również w innych dziedzina turystyki i sportu takich jak: kajakarstwo rekreacyjne, turystyka rowerowa, łowienie dorszy na Bałtyku, zbiorowe grzybobranie czy amatorski unihokej. Każda dziedzina turystyki lub sportu, która przyjdzie do głów naszych klubowiczów jest dostępna, pod warunkiem, że znajdą się chętni do udziału w niej i jej realizacji.

AKP Kalmar przyjmuje w swoje szeregi wszystkich, którzy zechcą uczestniczyć w życiu klubu.

Klub liczy obecnie 27 stałych aktywnych członków i wielokrotnie większą, acz bliżej nieokreślona liczbę sympatyków i bywalców naszych imprez i cotygodniowych zajęć na basenie w Zabrzu.

 

 

sWładze Klubu

W obecnej kadencji od 2.09.2019 r. władze klubu stanowią:

Zarząd:

Prezes

Artur Wiśniowicz

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skarbnik

Barbara Walawska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretarz

Artur Łazor

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Członek Zarządu

Zbigniew Zaidel

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zebrania Zarządu odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w okresie od października do do czerwca, w siedzibie Klubu o godzinie 19:00. Zebrania nie mają charakteru zamkniętego i zapraszamy do bezpośredniego uczestnictwa - byle konstruktywnego :)

 

Komisja Rewizyjna:

Przewodniczący Maciej Waliński
Członek Komisji Elżbieta Lamch
Członek Komisji Tadeusz PawliszewskiKadra instruktorska


 

 

Ryszard Madej

M3 KDP CMAS

 

Artur Wiśniowicz

M2 KDP CMAS

 

Mariusz Rozciecha

M2 KDP CMAS

 

Zbigniew Zajdel

M2 KDP CMAS

 

Rafał Filipiak

M2 KDP CMAS

 

Maciej Rudek

M1 LOK CMAS

 

Romuald Kociński

M2 LOK CMAS

 

 


SpotkaniaSpotkania członków i sympatyków klubu odbywają się w pomieszczeniu klubu na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Akademickiej 5 w poniedziałki o godz. 19.00. od października do czerwca.

Zajęcia basenowe odbywają się w czwartki na basenie AQUARIUS Plac Krakowski
w Zabrzu, Pl. Krakowski 10 w godzinach od 20:00 do 21:00, od października do czerwca.


Zapraszamy wszystkich chętnych!!!